Akrilik Boya

Akrilik Boya

Akrilik boya, boyama işlerinde en çok tercih edilen boya çeşitlerinin başında gelmektedir. Bu boya cinsi hem yağlı boya kıvamındadır hem de sulu boya parlaklığındadır. Boya çeşitleri arasında en dayanıklı olanlarından biridir.

akrilik boya, akrilik boya nedir, sanayi akrilik boya,
Akrilik boya, ister direkt olarak, ister su ile inceltilerek kullanılabilir. Akrilik boyanın nasıl kullanılacağı tamamen kullanım alanı ile ilgilidir. Uygulanacak yüzeye bağlı olarak şekillendirilebilir. Bu tarz boyalar spor alanlarında sıkça kullanılmaktadır. Özellikle; tenis kortu, basketbol sahası ve çok amaçlı sahalarda akrilik zemin tercih edilmektedir. Akrilik boyanın kuruma süresi diğer boyalara göre çok daha kısa sürede gerçekleşmektedir. İçine inceltici konulması bu sürede değişikliğe neden olmayacaktır. İnceltici uygulanması sadece boyanın daha kolay kullanılabilirliğini sağlamaktadır.
Akrilik boya genellikle beyaz renktedir. İçerisine farklı renkler eklenerek istenilen renk tonu elde edilebilir. Burada gerçekleştirilen renk tamamen kişinin zevkine ve hayal gücüne bırakılmaktadır. Akrilik boyalar yüksek performanslı boyaların başında gelmektedir. Dış şartlara uyum sağlayan bu boya, her türlü hava şartına da dayanıklılık göstermektedir. Bu nedenle dış boya işlerinde tercih edilen ilk boya akrilik boya olmaktadır.

akrilik saha, akrilik basketbol sahası,
Akrilik boya içinde kullanılan akrilik maddesi bu endüstrinin en önemli maddesidir. Su bazlı bir madde olması, boyanın oldukça fazla dayanıklı olmasına neden olmaktadır. Akrilik maddesi boyaya çok hızlı kuruma özelliğini verirken, boyanın zemine çabuk yapışmasını da sağlamaktadır.
Hem hava koşullarına ve dış ortamın etkilerine karşı dayanıklı olan hem de çabuk yapışma özelliği bulunan akrilik sistem, özellikle dış kaplama uygulanacak alanlarda tercih edilmektedir. Dayanıklılığı sayesinde uzun süre kullanılabilmektedir.

akrilik zemin kaplama, akrilik zemin,
Akrilik zemin kaplama kullanımının ardından elastik bir yapıya dönüşür. Bu da alt tarafta güçlü bir tabakanın oluşmasına neden olur. Özellikle binderin kullanıldığı alanlarda olmazsa olmazlardan biri de akrilik boyalardır. Akrilik zemin ile kaplanan alanlar canlı ve parlak bir görünüme sahip olurlar. Çabuk kuruma özelliğinden dolayı çok hızlı uygulanması gereken bir tekniktir. Bu nedenle de bu konuda usta bir kişi ile yaptırılması tavsiye edilir.
Boyanın çabuk kurumasını engellemek için bazı maddelerle destek sağlansa da bu konuda çok fazla başarı elde edilemez. Yan ürünlerden çok fazla etkilenmeyen akrilik boya, çabuk kuruma özelliğine devam edecektir.

akrilik tenis kortu, tenis kortu, tenis akrilik,
Özellikle spor zeminlerin yüzeylerinde kullanılan akrilik boyalar istenilen renklerde üretilir. Genel olarak akrilik,  2 – 3 mm kalınlığında uygulanmaktadır. Özellikle yıpranmaya müsait oyun olanlarında kullanılan akrilik, dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.
Akrilik boya birçok farklı zeminde uygulanabilir. Bunlar arasında esnek ve sert zeminlerde bulunmaktadır. Çok amaçlı sahalar, tenis kortları, basketbol sahaları, voleybol sahaları akrilik boyanın kullanıldığı alanların başında gelmektedir.